|
Érdekes pókok - 1. rész
Rettegünk csípésüktől, irtózunk hálóiktól, mégis szerencsének tartjuk, ha lakásunkban feltűnnek. Van, aki ha teheti elkerüli, és van, aki terráriumban nevelgeti. A nyolclábú ízeltlábúak éppúgy alkalmasak kedves rajzfilmfigurának, mint vérfagyasztó horrorhősnek. „Emberfeletti” képességei vértezik fel az igazságért harcba induló, legyőzhetetlen pókembert. Csupán egyvalamit nagy nehéz: közönyösen szemlélni őket.
Darázspók
Hazánkban is előfordul a darázspókok népes rokonságának egy tagja. Neve egyszerre utal feltűnő csíkjaira – amelyek a rovarral ellentétben nem sárga-feketék, hanem sárga-fehérek – és fájdalmas csípésére. Könnyen felismerhetjük, mert hálója közepén üldögélve lábait páronként egymás mellé fekteti, és úgy fest, mint egy szabályos négylábú rovar. Ha nincs otthon, akkor sem lehet eltéveszteni a háló tulajdonosát. A hagyományos fonalak között helyenként hosszanti cikk-cakk minták találhatók. Itt mindig sűrűbb a fonat. De miért? A tudósok is sokáig gondolkoztak a válaszon, mire rájöttek, hogy a speciálisan szőtt részek egy rovar szemével nézve pontosan olyan képet festenek, mint egy érett kalász. A megtévesztett rovart aztán nem biztos leszállóhely és a hízott búzaszemek várják, hanem egy „testnedvszomjas” vadász. A hazai darázspók trópusi, szubtrópusi felmenői lábaikkal együtt akár tenyérnyi nagyságot is elérhetnek. Hálótartó fonalai drótkötélként feszülnek a párás erdei aljnövényzetben. Elég egyszer látni a pókot magát, hogy alapos körültekintésre intse az erdőben utat törő embert.
Cselőpók
Kevesen tudják, mások nehezen hiszik, hogy hazánkban is él kiterjesztett lábakkal akár 10 centiméteres átmérőt is elérő pókfaj. Az Alföld homokos pusztaságainak lakója a néha tévesen madárpóknak is nevezett szongáriai cselőpók. Ez az óriás főleg éjszaka vadászik, akkor is gyalog. Nem készít hálót, hanem csupasz homokon futva, ugrálva rohanja le zsákmányát. A nappalokat rejtekhelyén tölti, így ritkán kerül az ember szeme elé. Kistestvére a pokoli cselőpók nem veti meg a dimbes-dombos tájat sem.
Fekete Özvegy
Nemrég felröppent a hír, mely szerint Budapesten egy lakásban találtak egy példányt a halálos mérgéről ismert fekete özvegyből. Arról a pókról kiderült, hogy ártalmatlan hazai pókocska. Az igazi, Közép- és Dél-Amerika lakója és még a mediterrán atyafi sem keveredik hozzánk a hideg telek miatt. Az újvilági pókocska fekete, és egy homokóraszerű vörös rajzolatot visel a hasán. A parányi hím megkötözi ugyan a nőstényt, de a párzás a nőstény ennek ellenére rendszerint elfogyasztja élete párját, azaz özvegységre kárhoztatja magát. Utódaival sem bánik kesztyűs kézzel: a hálóban kikelő apróságok életére is veszélyt jelent. Igaz, a kis ördögfiókák egymásnak is nekiesnek, akár már a bölcsőben is. Mérge, amely az egyik legismertebb pókká tette, lassan fejti ki hatását, ezért lehet ellene védekezni, már ahol van megfelelő ellenanyag. A vadonban azonban tényleg rendkívüli fájdalommal és végül borzalmas halálla járt a kígyómarásnál is veszélyesebb pókcsípés.
Madárpók
A madárpók nem a rendszeres madárevésről, hanem egy korai rajzról kapta a nevét, amelyen éppen egy madáron lakmározik. Ma már tudjuk, hogy a 850 fajt számláló társaság tagjai nem válogatósak, de a magasabb rendű élőlényeket ritkán sikerül megkaparintaniuk. Legtöbbjük a földön él és vadászik, fogóhálót épít. A nagyobbak kifejlett korban tenyérnyi jószággá nőnek. A dél-amerikai fajok védekezésében apró szőröket dörzsölnek le potrohukról. Ezek a szőrök viszkető fájdalmat, sőt szembe kerülve vagy belélegezve még súlyosabb tüneteket okoznak. A kikopó szőrök a következő vedlés után újra hiánytalanul állnak csatasorba. Marni csak végső elkeseredésükben szoktak. Mérgük általában nem veszélyes, de a kedvteléséből pókot tartó terraristák néha elgondolkodtató esetekről is beszámolnak, úgyhogy nem árt az óvatosság.
Forrás: tudtam.com
| |
|
|
|
Komolyan kezdek hinni az állatok magasabbrendűségében. Nem az a fontos, hogy egy fajta a kultúra milyen fokán áll, hanem az, hogy benne az egyed mint érzi magát. S hogy az állat elégedettebb, mint az ember, az csaknem bizonyos. Nem nyomja a holnap gondja, nincsenek olyan rafinált szükségletei, melyek kielégítéséről gondoskodnia kell, s nincsenek elemi igényei sem: ruha, lakás, élelem, ezt mind a természettől kapja. Nem foglalkoztatják a lét és nemlét kérdései, nem unatkozik! S szerelmi élete mily remek! Nincs morálja, kötelességérzete, csak ösztönei; nincs házasság, csak szerelem... csak érzékei a természet színeinek és hangjainak felvételére. Nincs pénze! S nem is kell neki! Társas életének sincsenek olyan bonyolult, s mégis buta törvényei. Egyszerűbb, tisztább az élete. Mi mindannyian, az összes élőlény ezen a bolygón, az emberek és a négylábúak, a madarak, a rovarok, a hüllők és a halak, mindnyájan elég közeli rokonságban állunk egymással, a köztünk lévő számos különbség ellenére: hisz mind egyformán azon igyekszünk, hogy jó legyen nekünk, se túl meleg, se túl hideg, és valamennyien, kivétel nélkül megpróbálunk vigyázni magunkra, és óvakodni mindentől, ami vág, mar vagy szúr. Hisz mindannyiunkat nagyon könnyű elpusztítani.
| |
|
Van egy jó fényképed, videód, történeted a saját kedvencedről, amit szívesen megosztanál másokkal is? Vagy találtál valami érdekeset, vicceset a neten? Küldd el nekem az allatigp@citromail.hu címre és pár napon belül kint lesz az oldalon :) Osszd meg, hogy minél többen lássák. Fontos! Ha képet küldesz, a szélessége legyen minimum 610 px!
| |
|
A természetben semmi sem cél nélküli és értelmetlen, egyetlen állat vagy növény sem rossz természeténél fogva és minél többet megtudunk róluk, annál jobban eltölti életünket a csoda. Egyetlen teremtmény létjogosultságát sincs jogunk megkérdőjelezni, sem megítélni hasznosságát vagy intelligenciáját. Van lelkünknek egy rejtett zuga, egy mélyen nyugvó, ősi emléket őrző titkos szeglete, amelyet semmi más nem képes megérinteni, és egy megmagyarázhatatlan csodával feltölteni: csakis a természet misztériuma.
| |
|
Az oldal tartalmának egy része saját, illetve magazinokból kigépelt cikk. Az internetről gyűjtött cikkeknél a lap alján fel van tüntetve a forrás! Az oldalt Mozilla Firefox böngészővel ajánlott nézni, 1366*768-as felbontásban. Másképp előfordulhat, hogy a fejléc vagy a háttér elcsúszik. Ha bármi problémád merül fel az olallal kapcsolatban, kérlek ne a chatbe írd, hanem e-mailbe!
♦ Szerkesztő: émy
♦ Design: émy
♦ Elérhetőség: citromail
♦ Nyitás: 2013.07.31
♦ Téma: Állatvilág
♦ A képekért és cikkekért köszönet...
♦ Tőletek kaptam
♦ Vendégkönyv
| |
|
2015.11.05. 09:23
2015.11.05. 08:57
2015.10.30. 08:22
2015.10.30. 06:16
2015.10.29. 16:00
| |
|
|