|
Miért utálják a macskák a vizet?
Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb hobbiállatként tartott házimacska fél a víztől, és igyekszik elkerülni, hogy bundája nedves legyen. Ezzel szemben számos nagymacska kifejezetten kedveli a fürdést, és ha lehetősége nyílik rá, vígan pancsol. A kérdést több kutató is vizsgálta. Durva megközelítéssel megállapították, hogy azok a macskafélék, melyek meleg vagy forró vidékeken élnek, azaz a tigrisek, oroszlánok, jaguárok és ocelotok például előszeretettel merülnek alá tavak, kisebb folyók vizében, hiszen ezzel is védekeznek a meleg ellen. Ezzel szemben egyebek közt a hópárducok, hiúzok és pumák hűvös környezetben élnek, így nem fűződik érdekük ahhoz, hogy vízzel hűtsék le szervezetüket. Egy kutató kimutatta, hogy a macskafélék szőre, ha vizes lesz, átmenetileg nem képes hatékony védőréteget biztosítani a hideg ellen. Így a legtöbb hideg éghajlaton élő macskaféle számára létfontosságú a nedvesség elkerülése.
A házimacskák valószínűleg a fentiek miatt nem kedvelik a vizet, hiszen a mi éghajlatunkon az év nagyobb részében van szükségük bundájuk melegítő funkciójára, mint szervezetük lehűtésére (azaz jellemzőbb a hűvös idő, mint a forróság). Vannak olyan házi- és vadmacskafajok, melyek kifejezetten vízkedvelők, és sokat úsznak. Ilyen a Török Van-macska, amely puszta kedvtelésből is szívesen úszkál, valamint a Török Angóra, az Abesszin macska és a Manx. Az Ázsiában honos Halászmacska úszva halászik, így a víz szinte természetes közege. Talán meglepő, de a macskák természetes úszók. Ez azt jelenti, hogy ha egy macska vízbe kerül, ki tud úszni onnan, akkor is, ha korábban még sosem került vízbe. A nevelésnek nagy szerepe van abban, hogy a macska szereti-e a vizet, vagy sem. Azok a macskák, melyeket kiscica-koruk óta fürdettek, mosdattak, előbb-utóbb megszokják a vizet, és akár még élvezik is a pancsolást.
Az álcázás mesterei - 1. rész
A vadonban az állatok gyakran rákényszerülnek, hogy a legkülönbözőbb trükköket vessék be a túlélés érdekében. Sokszor álcázzák magukat, és igyekeznek beleolvadni a környezetükbe.
Véznaujjú maki
A macskaméretű véznaujjú maki a világ legnagyobb éjszakai életmódú főemlőse. Kizárólag Madagaszkáron él, a sziget két elkülönült részén, a sűrű óriás-bambusz dzsungelekben és 700 méter magasságig a tengerparthoz közeli esőerdőkben. Mindkét életteret jelentősen ritkítják, ez okozhatta a makik számának csökkenését. Nappal 10–15 méter magasban épített fészkében alszik, összegömbölyödve. A fészket egy pálmafaj leveleiből (kb. 60 db-ból) építi; oldalsó nyílása 15 cm átmérőjű. Egy példánynak 2–5 ilyen fészke lehet. Jellegzetessége különlegesen módosult középső ujja, amellyel rovarlárvák után kutat a fatörzseken. Az amerikai Dartmouth College kutatói az állat testének hőeloszlását vizsgálták, amikor észrevették, hogy a maki legfontosabb "eszköze", az élelemkeresésre használt középső ujja nyugalomban jóval hidegebb a többi ujjánál. Kereséskor azonban e kiemelt szerepű ujj hőmérséklete akár 6 Celsius-fokkal is megemelkedhet. A kutatók úgy vélik, hogy a maki használaton kívül valószínűleg "kikapcsolja" az ujját. A véznaujjú maki szokatlan középső ujjáról korábban már megállapították, hogy rendkívül érzékeny a rezgésekre. A kutatók különböző érzékeny állati szervek felszíni hőmérsékletét kívánták tanulmányozni, ezért választották a hőfényképezéshez ezt az állatot.
Forrás: Wikipédia & Origo
Macskamenhely lett egy asszony házábol
Lynea Lattanzio Amerika-szerte gyűjtötte be az elhagyott és beteg macskákat az elmúlt harminc év alatt. Az asszony 1983-ban, válása után költözött a házba, ahol most jelenleg 700-nál is több macska él. A macskaház története pedig 1992-ben kezdődött, amikor Lynea tizenöt kismacskát vitt haza egy állatmenhelyről. Egy éven belül közel száz megmentett, részben örökbe adott állatnál tartott, akkor még csak a ház belseje működött menhelyként. Az asszony oldtimer Mercedesét és jegygyűrűjét is eladta, hogy el tudja látni a macskákat, illetve munkát vállalt egy állatorvosi rendelőben, hogy megtanulja gondozni őket. Lynea végül kiköltözött a házból, amelyet teljesen átengedett az állatoknak, és máshol bérelt lakást. A több száz állat jelenleg szabadon járhat-kelhet a menhelyként funkcionáló családi ház területén, ahol tíz helyen találnak friss vizet és macskatápot: hetente 35, egyenként 11 kilós zsáknyi eledel fogy el. Munkájában közel 25 alkalmazott és számos önkéntes segíti. A Cat House on the Kings nevet viselő macskaházban már 20 000 macskát és több mint 6000 kutyát mentettek meg, gondoztak, vagy adtak örökbe.
Forrás: erdekesvilag.hu
30 méteres tengeri lényt találtak
Az Ausztrália mellett található Tasmania partjainál találták ezt az érdekes lényt a búvárok. Bármennyire is egy hatalmas szörnynek tűnik, ennek a tengeri állatnak még neve is van az állatrendszertan szerint: a tenger unikornisa, latinul Pyrostremma spinosum- vagy pyrosome. A tengeri zsákállatok közé tartozik, és nagyon ritka faj. Szabadon úszkál a tengerben, de a partok közelébe csak nagyon ritkán merészkedik - ezért is lehetett részük a búvároknak a nem mindennapi látványban. A tenger unikornisának üreges, áttetsző, hengeres teste van, amit ha megérintesz, akkor érzed, hogy finom és puha tapintású. Apró planktonokkal táplálkozik.
Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu
| |
|
|
|
Komolyan kezdek hinni az állatok magasabbrendűségében. Nem az a fontos, hogy egy fajta a kultúra milyen fokán áll, hanem az, hogy benne az egyed mint érzi magát. S hogy az állat elégedettebb, mint az ember, az csaknem bizonyos. Nem nyomja a holnap gondja, nincsenek olyan rafinált szükségletei, melyek kielégítéséről gondoskodnia kell, s nincsenek elemi igényei sem: ruha, lakás, élelem, ezt mind a természettől kapja. Nem foglalkoztatják a lét és nemlét kérdései, nem unatkozik! S szerelmi élete mily remek! Nincs morálja, kötelességérzete, csak ösztönei; nincs házasság, csak szerelem... csak érzékei a természet színeinek és hangjainak felvételére. Nincs pénze! S nem is kell neki! Társas életének sincsenek olyan bonyolult, s mégis buta törvényei. Egyszerűbb, tisztább az élete. Mi mindannyian, az összes élőlény ezen a bolygón, az emberek és a négylábúak, a madarak, a rovarok, a hüllők és a halak, mindnyájan elég közeli rokonságban állunk egymással, a köztünk lévő számos különbség ellenére: hisz mind egyformán azon igyekszünk, hogy jó legyen nekünk, se túl meleg, se túl hideg, és valamennyien, kivétel nélkül megpróbálunk vigyázni magunkra, és óvakodni mindentől, ami vág, mar vagy szúr. Hisz mindannyiunkat nagyon könnyű elpusztítani.
| |
|
Van egy jó fényképed, videód, történeted a saját kedvencedről, amit szívesen megosztanál másokkal is? Vagy találtál valami érdekeset, vicceset a neten? Küldd el nekem az allatigp@citromail.hu címre és pár napon belül kint lesz az oldalon :) Osszd meg, hogy minél többen lássák. Fontos! Ha képet küldesz, a szélessége legyen minimum 610 px!
| |
|
A természetben semmi sem cél nélküli és értelmetlen, egyetlen állat vagy növény sem rossz természeténél fogva és minél többet megtudunk róluk, annál jobban eltölti életünket a csoda. Egyetlen teremtmény létjogosultságát sincs jogunk megkérdőjelezni, sem megítélni hasznosságát vagy intelligenciáját. Van lelkünknek egy rejtett zuga, egy mélyen nyugvó, ősi emléket őrző titkos szeglete, amelyet semmi más nem képes megérinteni, és egy megmagyarázhatatlan csodával feltölteni: csakis a természet misztériuma.
| |
|
Az oldal tartalmának egy része saját, illetve magazinokból kigépelt cikk. Az internetről gyűjtött cikkeknél a lap alján fel van tüntetve a forrás! Az oldalt Mozilla Firefox böngészővel ajánlott nézni, 1366*768-as felbontásban. Másképp előfordulhat, hogy a fejléc vagy a háttér elcsúszik. Ha bármi problémád merül fel az olallal kapcsolatban, kérlek ne a chatbe írd, hanem e-mailbe!
♦ Szerkesztő: émy
♦ Design: émy
♦ Elérhetőség: citromail
♦ Nyitás: 2013.07.31
♦ Téma: Állatvilág
♦ A képekért és cikkekért köszönet...
♦ Tőletek kaptam
♦ Vendégkönyv
| |
|
2015.11.05. 09:23
2015.11.05. 08:57
2015.10.30. 08:22
2015.10.30. 06:16
2015.10.29. 16:00
| |
|
|